GABINET WETERYNARYJNY PLUTO

UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY DOG-TOREK

UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

brown snail on green fruit
19 listopada 2023

Transport gadów do weterynarza - o czym warto wiedzieć?

Gady wymagają odpowiednich warunków temperaturowych zarówno na co dzień w terrarium, jak i podczas transportu, np. do weterynarza. Dowiedz się, jak bezpiecznie i komfortowo przewieźć swojego pupila na wizytę u lekarza.

 

Bezpieczny transport gada do weterynarza - zapewnij odpowiednią temperaturę


Warunki, w jakich będziesz transportował swojego pupila, są w przypadku gadów niezwykle istotne. Trzeba mieć świadomość, że gady są ektotermiczne (inaczej zmiennocieplne), czyli temperatura ich ciała zależy od temperatury środowiska. Dlatego, aby zapewnić swojemu zwierzakowi odpowiedni komfort cieplny, powinieneś transportować go z dodatkowym źródłem ciepła.

 

Jako źródło ciepła możesz zastosować:

 

  • termofor
  • butelkę z ciepłą wodą
  • podgrzewacze ręczne


Temperatura wyżej wymienionych nie może być zbyt wysoka, aby nie poparzyć pacjenta. Aby się upewnić, należy przyłożyć dłoń. Jeżeli będzie zbyt gorąca, można umieścić źródło ciepła pod podkładem lub owinąć je ręcznikiem.

 

Dobierz odpowiedni transporter do potrzeb gada


Gady powinny być przewożone w odpowiednio dobranym pojemniku transportowym, który zagwarantuje im należyty komfort, bezpieczeństwo w trakcie podróży, uniemożliwi im potencjalną ucieczkę, a także wykluczy ryzyko wystąpienia urazów u zwierzęcia.

 

W przypadku gadów jako transportera możemy użyć:

 

  • transporter dla zwierząt (np. Faunabox)
  • styropianowe pudełka (np. Styroboxy)
  • worki lniane (w tym polecamy nosić węże)
  • plastikowe pojemniki ze sklepu z artykułami budowlanymi


Wielkość pojemnika na gada będzie uzależniona od wielkości podopiecznego. Przykładowo, gekony możemy przewozić w niewielkich faunaboxach. Niewłaściwy dobór rozmiaru transportera do wielkości pupila może narazić go na urazy i powodować stres w trakcie transportu – np. w zbyt dużym pojemniku zwierzę może obijać się o jego ścianki. Z kolei za mały transporter znacząco ograniczy swobodę ruchów pupila.

 

Pamiętaj także, że w pojemniku transportowym koniecznie muszą znaleźć się otwory na tlen. Jeżeli nie ma ich fabrycznie, musimy zrobić je sami (np. rozgrzanym gwoździem). Po takiej czynności należy przewietrzyć pojemnik.

 

Przygotuj warstwę izolacyjną


Przed zabraniem pupila do weterynarza trzeba zadbać także o właściwą izolację w pojemniku. Na spód transportera należy dać warstwę izolacyjną od podłogi transporterka, czyli:

 

  • ręczniki z tkaniny
  • ręcznik papierowy
  • podkład higieniczny


Szukasz weterynarza od gadów? Zapraszamy do naszego gabinetu Dog-torek w Piekarach Śląskich, gdzie gwarantujemy specjalistyczną pomoc w zakresie leczenie zwierząt egzotycznych oraz fachowe porady dotyczące ich pielęgnacji i hodowli. Więcej szczegółów znajdziesz w zakładce Leczenie gadów.

 

Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu Dlaczego zwierzęta egzotyczne potrzebują weterynarza? Wspominamy w nim o podstawowych zasadach opieki nad egzotycznymi gatunkami, najczęściej występujących chorobach i niepokojących objawach, które powinien sprawdzić lekarz.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

08:00-21:00

sobota

09:00-16:00

niedziela

(dyżur egzotyczny)

10:00-14:00

GABINET WETERYNARYJNY DOG-TOREK
UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00- do ostatniego pacjenta

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023