GABINET WETERYNARYJNY PLUTO

UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY DOG-TOREK

UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

19 listopada 2023

Opieka weterynaryjna dla zwierząt egzotycznych na Śląsku

Zwierzęta egzotyczne coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Obserwacja ich codziennego życia i zachowań, tak odmiennych od innych zwierząt domowych, fascynuje. Warto mieć jednak świadomość, że podobnie jak koty i psy, tak węże, żółwie i jaszczurki potrzebują profesjonalnej opieki weterynarza. Sprawdź, na jakie dolegliwości narażone są zwierzęta egzotyczne i dowiedz się, jak wybrać odpowiedniego lekarza dla swojego pupila.

 

Opieka nad zwierzętami egzotycznymi na Śląsku


Mianem “zwierząt egzotycznych” określamy gatunki zwierząt, które nie zamieszkują w naturalnych warunkach naszej strefy klimatycznej. Należą do nich niektóre gatunki gadów, płazów, gryzoni i ptaków. Ze względu na szereg dostępnych specjalistycznych sprzętów i akcesoriów, możemy we własnym domu stworzyć im komfortowe i bezpieczne warunki do życia – bardzo zbliżone do tych, do których są przystosowane.

 

Wbrew pozorom, właściwa hodowla zwierzaka egzotycznego nie zajmuje dużo więcej czasu niż opieka nad psem czy kotem. Większość dnia nasi egzotyczni przyjaciele spędzają w klatce lub terrarium, dlatego tak ważne jest, by zapewnić im odpowiednią dietę oraz środowisko w miarę możliwości jak najbardziej imitujące to, które występuje w kraju ich pochodzenia.

 

Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady opieki nad jaszczurkami, wężami, żółwiami i innymi zwierzętami egzotycznymi.

 

  • karma z pewnego źródła – warto postawić na produkty znanego pochodzenia od renomowanych dostawców,
  • prawidłowa dieta i suplementacja – niezbędna do prawidłowego rozwoju i utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej zwierzaka. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady u weterynarza,
  • przyjazne środowisko – należy zadbać o odpowiednie warunki w terrarium – właściwą temperaturę, oświetlenie, wilgotność powietrza i wentylację. W zależności od gatunku zwierzaka i jego trybu życia w naturalnych warunkach (naziemnego lub na drzewach/krzewach) trzeba taką przestrzeń prawidłowo zaaranżować. Przykładowo, jeśli w naturalnych warunkach zwierzę lubi się wspinać, należy zadbać o to, by w terrarium znalazły się odpowiednie rośliny, gałęzie, liany itd.
     

Weterynarz dla zwierząt egzotycznych Śląsk – kiedy należy udać się do weterynarza w Piekarach Śląskich?


Błędy hodowlane mogą stać się przyczyną rozwoju różnych chorób u zwierząt egzotycznych. Do najczęściej występujących u nich objawów należą apatia i brak apetytu. Zwierzę przestaje być aktywne, nie porusza się lub ciągle przebywa w tym samym miejscu. Może także odmawiać picia wody, co będzie prowadziło do odwodnienia. Bardzo często występują także problemy z wypróżnianiem się lub biegunką. W niektórych przypadkach może dojść do zaburzeń koordynacji ruchowej lub pojawienia się zmian na skórze.

 

Obserwujmy codziennie nasze zwierzęta – każdy symptom, który nas zaniepokoi, należy zgłosić lekarzowi. Z pozoru błahy objaw może sygnalizować początek groźnej choroby. Poniżej przedstawiamy najczęstsze schorzenia występujące u zwierząt egzotycznych:

 

  • metaboliczna choroba kości (MBD)
  • choroby pasożytnicze
  • chytridiomikoza (choroba grzybicza skóry)
  • infekcje układu oddechowego
  • uszkodzenia rogówki
  • problem ze zrzuceniem wylinki
  • krzywica
  • niedobór witamin
     

 

Dlaczego zwierzęta egzotyczne powinien leczyć specjalista?


Gdy zdecydowaliśmy się na nietypowego pupila, w pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć specjalistę w weterynarii egzotycznej i umówić się na wizytę, nawet jeśli nasze zwierzę jest zdrowe. Warto wiedzieć, że w przypadku takich zwierząt często na pierwszy rzut oka nie widać, że coś im dolega. W naturalnym środowisku słabsze osobniki we wczesnym stadium choroby nie pokazują po sobie, że chorują – w przeciwnym razie stałyby się łatwym celem dla drapieżników. Pod tym względem najbardziej “problematyczne” są te gady, które nie wydają odgłosów, ani nie muszą jeść codziennie – to sprawia, że wielu właścicieli nie widzi różnicy w ich zachowaniu, nawet jeśli pupilowi faktycznie coś dolega.

 

Odpowiednio wcześnie wybierając lekarza, zapewnimy pupilowi niezbędną profilaktykę i będziemy mogli uzyskać znacznie szybszą pomoc w awaryjnych sytuacjach. W razie wystąpienia u zwierzęcia podejrzanych symptomów wystarczy kontakt z weterynarzem, który przeprowadzi z nami wywiad oraz podejmie się leczenia pupila.

 

Jeśli jesteś przed pierwszą wizytą u weterynarza, przeczytaj, jak transportować gady do lecznicy.

 

Dobry weterynarz dla jaszczurki lub węża na Śląsku


Warto mieć świadomość, że leczenie zwierząt egzotycznych to wciąż nisza w Polsce i nie każdy gabinet oferuje taką usługę. Dlatego wybór odpowiedniego weterynarza może być bardziej czasochłonnym zadaniem.

 

Dobry weterynarz to taki, który umiejętnie przeprowadzi wywiad z właścicielem pupila i w razie potrzeby doradzi mu, jak zapewnić zwierzakowi prawidłowe warunki do funkcjonowania. Jak się okazuje, większość problemów wynika z niewiedzy i błędów pielęgnacyjnych. Za przykład może posłużyć aranżacja miejsca, w którym na co dzień będzie przebywać zwierzak (np. gad lub płaz), a konkretniej zastosowany system oświetlenia. To niezbędny element każdego terrarium, dzięki któremu zwierzę czuje się bezpiecznie i komfortowo. Zdarza się jednak, że właściciel zastosuje w nim żarówkę o zbyt dużej mocy, a to może zaszkodzić egzotycznemu pupilowi. Bardzo ważną rolę odgrywa także właściwa dieta, wpływająca na prawidłowe funkcjonowanie zwierzaka. Dzięki stosowaniu odpowiedniej suplementacji, można uniknąć wielu schorzeń związanych z układem pokarmowym.

 

Weterynarz, oprócz obszernego wywiadu i dokładnych oględzin zwierzaka, może zlecić dodatkowe badania, aby zdiagnozować chorobę:

 

  • badanie kału – jeśli podejrzewa obecność pasożytów lub pałeczek Salmonelli
  • badanie krwi – w postaci morfologii lub biochemii, aby ocenić stan fizjologiczny narządów wewnętrznych
  • wymaz – ze skóry, rany lub pyska, w kierunku występowania grzybów lub bakterii
  • pobór fragmentów tkanek – cytologia, histopatologia

 

Dobry lekarz nie tylko postawi trafną diagnozę, ale także szczegółowo skonsultuje z właścicielem zwierzaka wszelkie aspekty dotyczące jego prawidłowego rozwoju – w trosce o naszego egzotycznego pupila, by cieszył nas jak najdłużej swoim towarzystwem.

 

Szukasz weterynarza od zwierząt egzotycznych w Piekarach Śląskich lub na Śląsku? Zapraszamy do naszego gabinetu weterynaryjnego dla zwierząt egzotycznych – mamy w zespole pasjonatów gadów i płazów, którzy zapewnią należytą opiekę twojemu pupilowi. Sprawdź szczegóły naszej oferty w zakładce Leczenie gadów w Piekarach Śląskich (woj. śląskie).

 

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

08:00-21:00

sobota

09:00-16:00

niedziela

(dyżur egzotyczny)

10:00-14:00

GABINET WETERYNARYJNY DOG-TOREK
UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00- do ostatniego pacjenta

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023