GABINET WETERYNARYJNY PLUTO

UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY DOG-TOREK

UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

Endokrynologia zwierzęca

 

DOG-TOREK - WETERYNARZ W PIEKARACH ŚLĄSKICH

ul. Jana Pawła II 59, 41-943 Piekary Śląskie

 

TELEFON: 604 915 797

 

Choroby o podłożu hormonalnym u zwierząt mogą prowadzić do szeregu uciążliwych dolegliwości i uszkodzeń innych narządów, np. wątroby, nerek czy serca. Mogą być także źródłem problemów z układem moczowym czy też chorób uszu i skóry. Choroby endokrynologiczne są związane z zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego – to właśnie one są odpowiedzialne za wydzielanie oraz produkcję poszczególnych hormonów. W naszym gabinecie weterynaryjnym Dog-torek w Piekarach Śląskich sprawnie diagnozujemy schorzenia endokrynologiczne i dobieramy leczenie najlepsze dla konkretnego pacjenta. Przeprowadzamy zabiegi na terenie przewodów słuchowych - usunięcie polipów, guzów, innych zmian rozrostowych oraz poszerzenie i wyszycie kanałów słuchowych.

Do grupy schorzeń endokrynologicznych możemy zaliczyć cukrzycę, a także nadczynność lub niedoczynność takich narządów jak tarczyca, przysadka mózgowa, jądra, jajniki, trzustka, przytarczyce i nadnercza.

 

Endokrynologia zwierząt - kiedy zgłosić się na wizytę?
 

Zaburzenia hormonalne u zwierząt mogą objawiać się m.in.:

 

  • problemami skórnymi,
  • nadaktywnością lub wręcz przeciwnie – osowiałością,
  • zmianą wagi – otyłością, chudnięciem,
  • bólem przy oddawaniu moczu lub kału,
  • większym pragnieniem,
  • obwisłym brzuchem,
  • zmianą w zachowaniu – np. złośliwością lub agresją,
  • infekcjami dróg moczowych,
  • częstszym oddawaniem moczu.

 

Pamiętaj jednak, że schorzenia endokrynologiczne nie zawsze muszą dawać typowe objawy. Zauważyłeś zmianę w wyglądzie zwierzaka? Twój pupil zaczął zachowywać się inaczej? Każdy niepokojący symptom warto sprawdzić na wczesnym etapie, by w razie potrzeby wdrożyć jak najszybciej właściwe leczenie.

 

Choroby endokrynologiczne u zwierząt
 

W naszych gabinetach diagnozujemy (przy pomocy badań obrazowych i laboratoryjnych) i leczymy rozmaite schorzenia endokrynologiczne u zwierząt. Zapewniamy kompleksową pomoc specjalistów, którzy zaopiekują się twoim pupilem, najlepiej jak tylko potrafią – ograniczając jego stres związany z wizytą do minimum.

 

Do jednych z najczęstszych chorób endokrynologicznych możemy zaliczyć nadczynność tarczycy u zwierząt. Jest szczególnie popularna wśród kotów. Może objawiać się m.in. wymiotami, biegunką, większym pragnieniem, zmatowieniem sierści, spadkiem wagi, a w niektórych przypadkach także agresją. Tego typu schorzenie najczęściej występuje u kotów w średnim wieku (powyżej 10 roku życia). Pacjenta leczy się za pomocą specjalnych leków, które regulują poziom hormonów tarczycy, blokując ich produkcję. W razie potrzeby przeprowadza się zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu tarczycy.

 

Kolejnym, często występującym schorzeniem endokrynologicznym, jest niedoczynność tarczycy u zwierząt – najczęściej pojawia się u starszych psów. Z reguły objawia się problemami skórnymi. Można zaliczyć do nich m.in. wyłysienia, infekcje skórne, łuszczenie się naskórka, suchą skórę i przebarwienia. Symptomami takiego schorzenia mogą być również osłabienie, apatia, tycie, porażenie krtani czy zaburzenie koordynacji ruchowej. W przypadku niedoczynności tarczycy zwierzę leczy się farmakologicznie suplementami hormonów tarczycy.

 

Zespół Cushinga, inaczej nadczynność kory nadnerczy, to przewlekłe schorzenie endokrynologiczne częściej występujące u psów. Można wyróżnić jego trzy rodzaje – nadnerczowy, przysadkowy i jatrogenny zespół Cushinga. W tym przypadku do najczęstszych objawów zalicza się m.in. wyłysienia, zaskórniki, większe pragnienie i apetyt, sztywność kończyn, duszności, częstsze oddawanie moczu i osłabienie. Schorzenie może być leczone farmakologicznie lub chirurgicznie.

 

W naszym gabinecie pomagamy także pacjentom z chorobą Addisonaniedoczynnością kory nadnerczy. Schorzenie to może objawiać się m.in. wymiotami, ogólnym osłabieniem, omdleniami, niską temperaturą ciała, depresją, odwodnieniem, bólami jamy brzusznej i niskim ciśnieniem. Warto podkreślić, że zdiagnozowanie tej choroby może być w niektórych przypadkach utrudnione. Jej symptomy są mało charakterystyczne – podobne objawy dają także inne choroby. Na dodatek mogą występować dni, w których nie właściciel nie zaobserwuje żadnych niepokojących objawów, co może sprawić, że nie skonsultuje się w odpowiednim czasie z weterynarzem. A w tym przypadku szybka diagnoza jest niezwykle istotna. Co więcej, niektóre symptomy mogą uwidocznić się, dopiero gdy zwierzę znajdzie się w stresującej sytuacji.

 

Leczenie cukrzycy u kota lub psa na Śląsku

 

Prowadzimy także pacjentów cukrzycowych. Na cukrzycę często zapadają koty i psy zmagające się z otyłością. W przypadku psów to schorzenie najczęściej dotyka zwierząt w średnim i starszym wieku. Na dodatek większe ryzyko zachorowania występuje u suk, które nie zostały wysterylizowane. Jeśli chodzi o koty, cukrzyca częściej występuje u zwierzaków po 6 roku życia. Do alarmujących symptomów cukrzycy możemy zaliczyć m.in. chudnięcie, częste infekcje, większy apetyt i pragnienie, problemy ze wzrokiem (np. zaćma), brak chęci do aktywności i zwiększone wydalanie moczu. Leczenie cukrzycy często trwa przez całe życie zwierzaka, a jego głównymi elementami są regularne zastrzyki z insuliny, aktywność fizyczna oraz właściwa dieta.

ZADZWOŃ DO NAS:

604 915 797

ODWIEDŹ NAS:

UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

[sprawdź jak dojechać]

Administratorem danych osobowych jest Pluto Gabinet Weterynaryjny Aleksandra Rożeńska, ks. Knosały 61A, 41-922 Radzionków, NIP: 4980127035. Dane osobowe będą przetwarzane w celu przeprowadzenia czynności przed zawarciem umowy, na Twoje żądanie, w celu dokonania odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe przetwarzane w celu przeprowadzenia czynności przed zawarciem umowy oraz realizacji usług będą przetwarzane do zakończenia umowy o świadczenie usług z Administratorem oraz czas niezbędny do wywiązania się z obowiązków nałożonych przez przepisy prawa (rozliczenia, przedawnienia roszczeń). Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak ich podania uniemożliwia  odpowiedź na zapytanie. Pozostałe zasady przetwarzania danych określa Polityka prywatności.

Imię
Nazwisko
Twój telefon:
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami osobiście, telefonicznie lub przez formularz.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

08:00-21:00

sobota

09:00-16:00

niedziela

(dyżur egzotyczny)

10:00-14:00

GABINET WETERYNARYJNY DOG-TOREK
UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00- do ostatniego pacjenta

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023