GABINET WETERYNARYJNY PLUTO

UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY DOG-TOREK

UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

25 września 2024

Dlaczego powinno się badać kał u gadów?

Zupełnie niedawno trafił do nas wyjątkowo piękny Karmel- Agama brodata. Ten dorodny samiec przestał jeść i osowiały siedział w terrarium. Dzięki badaniom kału wykryto u niego oocysty kokcydii oraz jaja nicieni. W warunkach hodowlanych sytuacja ta powoduje duże zagrożenie dla naszych zwierząt, szczególnie w przypadku helmintów o prostym cyklu rozwojowym (np. kokcydia, większość owsików). Mocno ograniczony obszar przebywania żywicieli (czyli de facto obszar terrarium) prowadzi do kumulacji inwazyjnych form pasożyta (cyst lub jaj), które regularnie prowadzą do reinwazji (ponownego zakażenia). W ten sposób jedna agama, w której przewodzie pokarmowym żyła bardzo nieliczna populacja owsików, po pewnym czasie może umrzeć z powodu bardzo silnego zarobaczenia.

 

Ustalenie gatunku lub chociaż rodziny pasożytów jest istotne w dalszym postepowaniu. Nie ma bowiem leku, który zabija wszystkie rodzaje pasożytów. Leki przeciw nicieniom w większości przypadków nie podziałają w przypadku inwazji tasiemców i na odwrót. Żaden ze standardowo stosowanych leków nie jest w stanie spowodować uwolnienia zwierzęcia od kokcydiów. Dlatego coś takiego jak „odrobaczanie profilaktyczne” albo „w ciemno” nie powinno być w ogóle stosowane. To tak, jakby przy chorobie wątroby podawać lek nasercowy. Dokładne poznanie istoty problemu jest podstawą sukcesu terapii.

 

Niezwykle istotna kwestią jest to, by dostarczony na badanie kał był możliwie jak najświeższy, to znaczy aby od momentu wydalenia do momentu badania upłynęło jak najmniej czasu. Badanie kału starszego niż 24 godziny uznaje się już za mało wiarygodne. Najpewniejsze są badania kału w maksymalnie 12 godzin od wydalenia. Jeśli czas do badania wynosić ma między 12 a 24 godziny, próbkę kału najlepiej jest umieścić w szczelnym pojemniczku i włożyć go na ten czas do lodówki. Można również uzyskać próbkę kału poprzez dokonanie już w samym gabinecie weterynaryjnym delikatnej lewatywy połączonej z masażem powłok brzusznych i stymulacją śluzówki kloaki. W ostateczności, u osobników, które już od dłuższego czasu nie przyjmują pokarmu, badanie parazytologiczne można przeprowadzić poprzez pobranie wymazu z kloaki, zaznaczyć jednak należy, iż ta metoda jest stosunkowo mało wiarygodna. Na szczęście właściciele Karmelka szybko zareagowali, a dzięki doświadczeniu i wiedzy dr Witolda Walczaka w gabinecie weterynaryjnym Dog-torek w Piekarach Śląskich wdrożono odpowiednią kurację przeciwpasożytniczą. Pacjent szybko odzyskał siły i obecnie dochodzi do siebie.
 

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

08:00-21:00

sobota

09:00-16:00

niedziela

(dyżur egzotyczny)

10:00-14:00

GABINET WETERYNARYJNY DOG-TOREK
UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00- do ostatniego pacjenta

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023