GABINET WETERYNARYJNY PLUTO

UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

GABINET WETERYNARYJNY DOG-TOREK

UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

19 listopada 2023

Agama brodata - hodowla i opieka

Agama brodata jest jedną z najchętniej wybieranych jaszczurek w Polsce, zwłaszcza przez początkujących hodowców. Wielu miłośników gadów decyduje się na ich zakup ze względu na oryginalny wygląd – ciało pokrywają liczne szorstkie łuski, które na grzbiecie i pod gardzielą przybierają długą kolczastą formę przypominającą właśnie brodę. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi pielęgnacji agam – łagodnych i ufnych zwierząt z Australii.

 

Wybór terrarium dla agamy brodatej


Agama brodata to gatunek jaszczurki, który występuje we wschodniej i środkowej Australii. Zwierzęta w swoim naturalnym środowisku trzymają się ciepłych i suchych obszarów, do których zaliczamy tereny pustynne, sawanny czy zarośla. Czy w takim razie jest możliwa bezpieczna hodowla agamy w Polsce? Jak najbardziej! Aby zapewnić idealne warunki tym zjawiskowym gadom, w pierwszej kolejności należy wybrać właściwe terrarium i odpowiednio je urządzić. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów terrariów, jednak każdy z nich ma swoje zalety i wady – opisujemy je poniżej.

 

Najpopularniejsze terrarium dla agamy brodatej to:

 

  • terrarium drewniane – gwarantuje utrzymanie odpowiednich warunków środowiskowych, zapewniając bardzo dobrą izolację. Tym samym wyróżnia się niższą utratą ciepła, a jego kolor i wygląd można dopasować do mebli w pokoju. Znacznie łatwiej także o montaż elementów grzewczych i oświetleniowych, gdyż można je przywiercić do ściany czy sufitu.
  • terrarium szklane – jest całkowicie wodoszczelne, nie powodując nadmiaru wilgoci w środku. Łatwe w utrzymaniu czystości, daje także możliwość obserwowania naszej jaszczurki z każdej strony.

 

Niezależnie od tego, na które terrarium się zdecydujemy, wewnątrz niego powinno znajdować się właściwe oświetlenie. Ze względu na warunki, do których agamy są naturalnie przystosowane, wymagają ogrzewania i promieni UVB – tutaj najlepiej sprawdzają się świetlówki T5 emitujące promienie UV. Z kolei do ogrzewania wystarczy lampa grzewcza – tuż pod nią zalecamy utrzymywać temperaturę 38-40 stopni, natomiast w pozostałych częściach terrarium 20-25 stopni. W zależności od pory roku oświetlenie włączamy: zimą do 10 godzin, wiosną i jesienią do 12 godzin, a latem do 14. Nocą najlepiej wyłączać światło, by temperatura w terrarium osiągnęła pokojową.

 

Jeśli chodzi o rozmiar terrarium dla agamy – wszystko zależy od tego, ile osobników będzie w nim przebywać. Dla jednej agamy zaleca się terrarium o wymiarach przynajmniej 120 x 60 x 60 cm. Przy 2-3 agamach musi być ono oczywiście odpowiednio większe, minimum 200 x 70 x 70 cm.

 

Sama “aranżacja” zbiornika nie powinna przysparzać kłopotów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby jego dna nie wysypywać piaskiem czy drobnym żwirem. Może to doprowadzić do poważnych zaburzeń układu pokarmowego u jaszczurek. O wiele lepiej sprawdzają się zmielona kora, zrębki drzewa lub glina wędkarska wymieszana z piaskiem i wodą, która po wyschnięciu utworzy trwałą i stabilną skorupę. Ze względu na to, że agamy lubią dużo kopać, warstwa podłoża powinna być gruba, najlepiej kilkunastocentymetrowa.

 

Bardzo istotne są także dekoracje – możemy postawić na suche konary, kamienie i inne dodatki, dzięki którym nasz zwierzak pozostanie ruchliwy. Na samym końcu, należy zadbać o odpowiednią miseczkę na pokarm i zbiorniczek na wodę – pojemniki powinny być niskie, aby agamy mogły bez problemu z nich korzystać. Można zdecydować się także na płytki basen – będzie doskonałą alternatywą dla zwykłej miski z wodą.

 


Agama brodata - pokarm i żywienie?


Właściwe pożywienie i suplementacja są niezwykle istotnym elementem hodowli agamy brodatej. Młodym jaszczurkom należy podawać pokarm w stosunku 80% owadów i 20% roślin, natomiast w przypadku dorosłych osobników proporcje się odwracają. Podstawę ich diety stanowią świerszcze, karaczany, szarańcze i mole. Jeśli chodzi o pokarm roślinny, agamy zajadają się chwastami, koniczynami, roszponką, rukolą, bazylią czy miętą. Okazjonalnie mogą spożywać owoce i warzywa – jabłka, truskawki, gruszki, groszek, kukurydzę, pomidory. Pamiętajmy o tym, by nie podawać roślin zawierających szczawiany – stanowią one zagrożenie dla życia jaszczurek.

 

Młode osobniki należy karmić 1-2 razy dziennie, natomiast starszym agamom wystarczy karmienie raz na 2-3 dni. Dodatkowo ważne jest, by zwierzę pierwszy pokarm dostało co najmniej 3 godziny po włączeniu lamp i 3 godziny przed ich wyłączeniem.

 

Gady wymagają także odpowiedniej suplementacji. Młodym agamom przez 5 dni w tygodniu należy podawać wapń, natomiast przez pozostałe 2 dni jaszczurka powinna otrzymywać witaminę D3. Starszym wystarczy 2 razy w tygodniu dodawać wapń do posiłku, a witaminę D3 – raz na 2 tygodnie. Jeśli posiadamy samicę w trakcie rozrodu, należy zwiększyć dawkę wapnia do 5 w tygodniu.

 

Na sam koniec zostawiliśmy kwestię sposobu podawania pokarmu – należy zostawić je w terrarium, a nie podawać jedzenia z ręki. Przez taką praktykę agamy rozleniwiają się i tracą łowczy instynkt. Mogą także zdarzyć się przypadki, że jaszczurka, przyzwyczajona do karmienia przez opiekuna, odmówi spożywania pokarmu z miski.

 

Agama brodata – pielęgnacja


Agama brodata to jaszczurka, która dosyć szybko przyzwyczaja się do naszej obecności. Mimo że zwierzę na samym początku może być strachliwe i niechętnie przyjmować pokarm, z czasem oswoi się z nowym otoczeniem. Należy unikać wyjmowania agamy z terrarium, gdyż każda interakcja może wiązać się z dodatkowym stresem gada.

 

O co jeszcze powinniśmy zadbać, aby agama zdrowo się rozwijała i czuła komfortowo? Oto kilka kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

 

  • linienie – młode agamy bardzo często zrzucają skórę, dlatego w tym okresie należy zadbać o odpowiednią wilgotność otoczenia. Trzeba zwrócić uwagę także na ich palce i końcówkę ogona – należy regularnie smarować je oliwką lub żelem USG, by nie doprowadzić do martwicy kończyn,
  • kąpiel – agamy nie należą do jaszczurek przesadnie dbających o czystość, dlatego trzeba im pomagać w tej czynności. Zwierzę wkładamy do płytkiego zbiorniczka z wodą w temperaturze 35-40 stopni, a do kąpieli możemy użyć szczotki, by wyszorować bardziej zabrudzone miejsca. Po wyjęciu z wody otulamy i osuszamy gada ręcznikiem,
  • składanie jaj – to bardzo ważny okres dla samicy agamy, dlatego należy wydzielić specjalne miejsce w terrarium (może to być pojemnik z wilgotnym piaskiem lub torfem), gdzie będzie mogła złożyć jaja,
  • zimowanie – agamy zapadają w zimowy sen na kilka tygodni, wcześniej wysyłając nam właściwe sygnały: stają się ospałe, tracą apetyt, przybierają ciemne barwy. To czas, w którym należy stopniowo przygaszać lampy, by jaszczurka mogła w pełni komfortowo zapaść w regeneracyjny sen,
  • wizyty u weterynarza z agamą, tak jak w przypadku każdego zwierzęcia, trzeba regularnie utrzymywać kontakt z lekarzem specjalistą.

 

Jeśli nic nie dolega zwierzęciu, warto profilaktycznie odwiedzać gabinet raz na kilka miesięcy. Bardzo istotne jest badanie kału na obecność pasożytów (raz na 6-12 miesięcy) i w razie potrzeby odrobaczanie. Z kolei raz na 2 lata zaleca się ocenę stanu nerek i wątroby poprzez przeprowadzenie badania krwi.


Jesteś właścicielem agamy i szukasz gabinetu weterynaryjnego na Śląsku? Mamy w naszym zespole lekarzy specjalizujących się w leczeniu gadów, którzy z przyjemnością pomogą twojemu pupilowi – serdecznie zapraszamy do gabinetu weterynaryjnego Dog-torek w Piekarach Śląskich, gdzie kompleksowo leczymy agamy i inne gady oraz okazy zwierząt egzotycznych!

 

Leczenie gadów na Śląsku

 

Zachowania typowe dla agamy brodatej – co oznaczają?

 

Agamy brodate największą aktywność wykazują za dnia. Jak każde zwierzę, przejawiają typowe dla siebie zachowanie, które czasem może zaskakiwać właściciela. Poniżej opisujemy kilka przykładowych zachowań i wyjaśniamy ich znaczenie.

 

Jedną z takich aktywności jest siedzenie z otwartym pyskiem – agamy chłodzą się w taki sam sposób jak psy. Jeśli zaobserwujemy takie zachowanie, może ono świadczyć o zbyt wysokiej temperaturze w terrarium.

 

Bardzo często jaszczurki, szczególnie te, które żyją w odosobnieniu, kiwają głową w górę i dół, co oznacza gotowość stanięcia do walki. Taka reakcja może wystąpić, gdy zwierzę widzi własne odbicie w szybie terrarium. Odwrotną sytuację stanowi machanie łapami, które mówi o tym, że osobnik chce podporządkować się stadu (w tym człowiekowi). Innym, typowym dla agam zachowaniem jest drapanie w szybę, które może oznaczać np. prośbę o pokarm. Może także świadczyć o tym, że coś poza terrarium wzbudziło zainteresowanie agamy i chciałaby dotrzeć do tego miejsca. Z kolei drapanie w ściany i podłogę może oznaczać, że samica szuka miejsca do złożenia jaj.

 

Charakterystyczne jest także „smakowanie” otoczenia przez jaszczurkę przy użyciu języka. Tym sposobem poznaje otoczenie, a receptory umieszczone na języku pozwalają na zapoznanie się z nowym miejscem.

 

Jeśli jednak konkretne zachowanie pupila wzbudza twoje wątpliwości, skontaktuj się jak najszybciej z weterynarzem. Każdy niepokojący objaw może być spowodowany zarobaczeniem jaszczurki lub innymi chorobami. Jeśli dodatkowo zwierzę nie przyjmuje pokarmu, jest osowiałe czy traci na wadze, konsultacja ze specjalistą jest koniecznością.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

08:00-21:00

sobota

09:00-16:00

niedziela

(dyżur egzotyczny)

10:00-14:00

GABINET WETERYNARYJNY DOG-TOREK
UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

07:00-21:00

sobota

09:00-17:00

niedziela

09:00- do ostatniego pacjenta

GABINET WETERYNARYJNY PLUTO
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

POGOTOWIE WETERYNARYJNE 24/7
UL. KS. KNOSAŁY 61A, RADZIONKÓW

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023